Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: п'ятниця, 23 жовтня 2020 року

Література :: Біографії

Степан Хмель

Переглядів: 3574
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Степан Фрасуляк "Хмель" (23 січня 1904, Львів) — полковник УПА, перший історіограф та теоретик партизанської боротьби УПА.

 

Навчався в народній школі, пізніше в Сокальскій гімназії, з якої через політичні погляди його виключила влада. До Другої світової війни вчителював, маючи повагу серед селян і своїм авторитетним прикладом надавав приклад іншим.Протягом п’яти років я намагався виявити документи про Степана Фрасуляка. Значну частину матеріалів вдалося віднайти в Галузевому Архіві СБУ. З певністю можна сказати, що «Хмель» був першим історіографом УПА. Згідно з матеріалами радянської розвідки керівництво українського визвольного руху доручило Степанові Фрасулякові написання історії УПА, однак не відомо чи встиг «Хмель» виконати цю працю. Нам вдалося з’ясувати, що Фрасуляк написав теоретичну працю «Політвихвоник – різьбяр душі повстанця», але ми ще не знайшли її тексту. Натомість той доробок Фрасуляка, який дійшов до нас, був повністю опублікований в цьому виданні. Надруковано спогади автора про становлення Української Держави на Долинщині після Акту відновлення української державності. Документ дозволяє зрозуміти історику, як відбувався цей процес на периферії. Опубліковано історію Тактичного Відтинку «Магура» (в 1943-1947 роках). Фрасуляк описав історію багатьох відділів, про які не збереглося жодного документа. До збірника увійшла найвідоміша праця «Хмеля» – «Українська партизанка». За матеріалами трьох архівів ми вивіряли зміст попередніх видань цієї праці, оскільки перше видання вийшло в 1959 році із дотриманням вимог конспірації. Нами було значно розширено текст біографії автора, а також уточнено псевдоніми командирів та інші дані. Коли ми читаємо «Українську партизанку», то розуміємо, що УПА не була якимось збіговиськом озброєних людей. Це була дисциплінована армія, в якій воювали повстанці, котрі свідомо обрали свій шлях.

— Розяснення історика Руслана Забілого щодо діяльності та Полковника УПА «Хмеля» та видання книжки «Ремесло повстанця. Збірник праць підполковника УПА Степана Фрасуляка — Хмеля».Ця праця тим цінніша, що автор її – активний і видатний учасник повстанської боротьби, досконалий знавець партизанських боїв. Він найкраще знає, що є в такій боротьбі найголовніше й вирішальне, і про цей найважливіший фактор не раз згадує та його підкреслює. Цей фактор – це людина, її сильна воля, її твердий характер, висока мораль...”

«Українська партизанка» – це своєрідний вишкільний підручник для УПА і водночас цінний історичний документ для сучасників. Корисною буде праця і для українських військовиків, адже свого часу вивчалася вона військовими армій країн Заходу, та і для керівників національно-визвольних рухів країн Азії, Латинської Америки і так званого „пострадянського простору” за багатьма свідченнями була „настільним підручником”. Книга складається з трьох розділів: власне організація і діяльність УПА, бойовий правильник для повстанських відділів і загальні основи й тактика УПА. Окрім вишкільних програм УПА, впоряду, інструкцій з розвідки, конспірації, тактики дій підпільників, схеми зв’язку, бойових правильників, автор наводить багато конкретних прикладів з дій УПА, що робить книгу дуже цікавою для читання, ілюструючи яскравими образами повстанців та конкретними фактами їх діяльності викладені рекомендації підпільникам. Зі сторінок книги перед читачем постає велична епопея всенародної боротьби за свободу своєї нації.

— Вступні слова полковника УПА Євген Рена до книжки «Українська Партизанка» полковника УПА «Хмеля».

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова