Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: середа, 24 липня 2019 року

Література :: Біографії

Річард Рорті

Переглядів: 3553
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

Річард Рорті (англ. Richard Rorty; 4 жовтня 1931, Нью-Йорк — 8 червня 2007) — американський філософ.

 

 

 

 

 

Біографія

Народився у Нью-Йорку.

Вступив до Чиказького університету у віці 15 років. Отримав статус бакалавра, а згодом і магістра, продовжуючи освіту у Єльському університеті.

Відслужив 2 роки в армії, після чого викладав у коледжі до 1961 р. 21 рік пропрацював професором у Прінстонському університеті. З 1982 — професор Вірджинського університету.

Помер від раку підшлункової залози, опублікувавши перед смертю свій останній твір «Вогонь життя».

 

Філософія

Річард Рорті вважається одним з посередників між англо-американською традицією аналітичної філософії і європейською філософією. Філософія, на думку Рорті, не описує і не досліджує реальний світ, а лише є знаряддям у процесі прагматичного опису і герменевтичної розмови. У 1979 р. опублікував працю «Філософія і дзеркало природи», в якій здійснена спроба спростувати метафізичне розуміння світу як дзеркала реальності. Філософські розмови характеризуються історичною ситуативністю і не дають можливість сформулювати універсальну, позаісторичну істину].

У наступній книжці «Випадковість, іронія й солідарність» (1989) Рорті наголошує на тому, що істина не відкривається, а створюється у процесі письма або говоріння. Також ця книжка містить твердження, що єдиним незамовним фактом у нашому житті є біль. Щоб його послабити, необхідне існування громадської сфери політичної філософії, у дискусії якої повинні бути включені якомога більше людей. Необхідним елементом є також і приватна сфера, у якій люди могли б вільно досліджувати власні естетичні творіння.

За Рорті, моральний прогрес — поступове розширення здатності людей «симпатизувати» і «довіряти», головний критерій при цьому — «пониження значимості жорстокості». «Ідеальне» суспільство орієнтується не на формулювання остаточної і беззаперечної істини, а на плюралізм точок зору. У якості новой соціальної і культурної парадигми Рорті формулює концепцію «іронічного лібералізму», яка передбачає розуміння людиною відносності і випадковості власної мови і свідомості й категоричне заперечення будь-яких проявів жорстокості.

 

Головні твори

  • Філософія і дзеркало природи (Philosophy and the Mirror of Nature, 1979)
  • Значення прагматизму (Consequences of Pragmatism, 1982)
  • Філософія після філософії: випадковість, іронія й солідарність(Contingency, Irony, and Solidarity, 1989)

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова