Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: середа, 28 жовтня 2020 року

Література :: Біографії

Збігнєв Ненацький

Переглядів: 3919
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Збігнєв Ненацький (пол. Zbigniew Nienacki; 1 січня 1929, Лодзь — 23 вересня 1994, Моронг) — відомий польський письменник. Також займався журналістською діяльністю та був сценаристом фільмів на власні твори.

 

 

 

 

 

Справжнє ім'я письменника — Збігнєв Томаш Новіцький (пол. Zbigniew Tomasz Nowicki ). Найбільшу популярність здобула серія повістей для дітей шкільного віку про пригоди детектива-аматора Пана Самоходика та про його незвичайний автомобіль - самоходик (пол. samochodzik означає невеличка машина). Також відомими є ряд романів для дорослих: "Раз у рік в Скіролавках" (двотомна еротична повість, що торкається важливих психологічних та соціальних проблем) та "Великий ліс".

Іншим напрямом творчості письменника було написання п'єс.

 

Життя та творчість

  • 1940 — перша повість для молоді "Związek poszukiwaczy skarbów"; друкуються вірші у тижневиках "Kuźnica" (Кузня) та "Szpilki" (Шпильки).
  • 1948 — отримує атестат зрілості та розпочинає навчання у Державній вищій кіношколі в м. Лодзь. Наступного року отримує стипендію на навчання у Всесоюзному державному інституті кінематографії у Москві. Однак 1950 року майбутнього письменника було депортовано з Москви за антисталінські погляди та усунено від навчання. Того ж року побачила світ його перша книжка "Chłopcy".
  • 1957 — видано повість "Uroczysko". У 1954-1964 роках працював у тижневику "Odgłosy".
  • 1960-1964 — видаються перші повісті про пригоди Пана Самоходика.
  • 1962 — став членом Союзу Письменників Польщі.
  • 1964 — отримав нагороду міста Лодзя за твори "Podniesienie" і "Worek Judaszów"; 1966 була відзначена його повість "Liście dębu"; у 1962-1965 роках виконував функції судового присяжного у Карному відділі районного суду Лодзя.
  • 1967 — переїздить до з Лодзя до Мазурії, у сільську місцевість біля міста Ілава, де проживав всі наступні роки. У цьому озерному регіоні відбувається дія усіх частин серії оповідань про Пана самоходика.
  • 1977 — за підсумками опитування серед читачів видання "Płomyk" (Полум'я) отримав нагороду Олине Перо.
  • 1988 — роман "Wielki las" (Великий ліс) отрима нагороду від Товариства книголюбів Польщі. 1991 року Збігнєв Ненацький здобув нагороду за творчість для дітей та молоді.
  • 1989-1990 — історична повість з елементами фантастики у трбох томах "Dagome iudex", її автор вважав найкращим своїм доробком.

Книжки літератора перекладено на багато мов: німецьку, російську, українську, чеську, словацьку, болгарську, угорську, грузинську та ін.

Збігнєв Ненацький був активним членом ПОРП (Польська об'єднана робітнича партія) з 1962, ПРНВ (Патріотичний рух народного відродження) з 1982.

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова