Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: вівторок, 03 серпня 2021 року

Література :: Біографії

Клайв Стейплз Льюїс

Переглядів: 4897
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Клайв Стейплз Льюїс (К.С. Льюїс, англ. Clive Staples Lewis; 29 листопада 1898 — 22 листопада 1963) — відомий ірландський та англійський письменник, філософ, літературний критик, спеціаліст із Середньовіччя і християнський апологет. Писав англійською мовою.

 

 

 

 

 

Біографія

Дитинство

Народився 29 листопада 1898 року в Белфасті, (Північна Ірландія), у родині адвоката Альберта Джеймса Льюїса (1863–1929). Перші десять років його життя були доволі щасливими. У Льюїса був старший брат, Воррен Гамільтон Льюїс (1895 – 1973).

Коли Клайву було 4 роки, його пса Джексі збила машина. Після цього випадку Льюїс заявив, що відтепер його новим ім'ям буде Джексі. Спочатку він не відкликався ні на яке інше ім'я, але пізніше згодився на ім'я Джек, як його і називали решту життя рідні та друзі.

З дитинства він захоплювався казковими тваринами і любив читати оповідання Беатріс Потер, нерідко пишучи свої власні оповідання про тварин та створюючи до них ілюстрації. Разом зі своїм братом Уорні вони створюють казковий світ Боксен, де живуть і правлять звірі.

Льюїс любив читати, і цьому сприяв той факт, що будинок його батька був переповнений книгами, де неважко було щось вибрати. У віці семи років його родина переїжджає до "Літл Лі" ("Little Lea"), будинку його дитинства у Східному Уельсі.

Мати письменника Флоренс Августа Льюїс уроджена Гамільтон (1862–1908) була дочкою англіканського священика. Клайв дуже любив матір і багато отримав від неї - вони вчила його мовам (навіть латині) і, що найважливіше, зуміла закласти основу його моральних принципів. Коли йому ще не було десяти, вона померла від раку.

Батько, людина похмура і неласкава, у 1908 році, відразу після смерті матері, віддав його у закриту школу Віньярд подалі від дому. Брат Уорні потрапив туди трьома роками раніше. Невдовзі школу закрили по причині малої кількості учнів, а директора школи Роберта Капрона "Олді" забрали в психіатричну лікарню.

Потім Льюїс відвідував коледж Кемпбел в східному районі Белфаста, за милю від дому, але через респіраторне захворювання незабаром залишає його. Його відправляють до курортно-оздоровчого містечка Малверн у Ворцестерширі, де він відвідував підготовчу школу Шербур Хаус.

У серпні 1913 року Льюїс вступив до коледжа Малверн, де від залишався до наступного червня. Саме в цей час 15-річний Клайв залишає прищеплену з дитинства християнську віру і стає атеїстом.

Його новими інтересами стають міфологія і містика. Після коледжа Льюїс бере приватні уроки у Вільяма Кіркпатріка, колишнього директора коледжа Лурган, який вчив ще його батька.

Підлітком Льюїс захоплювався стародавніми скандинавськими піснями і легендами півночі, представленими ісландськими сагами. Ці легенди пробуджували в ньому внутрішнє прагнення, яке він пізніше описав як "радість".

Льюїс любив природу. Її краса нагадувала йому про північні оповідання, і навпаки, північні оповідання нагадували йому про красу природи. Його підліткова творчість відрізнялася від стилю оповідань про Боксен. Тепер від застосовував різні форми мистецтва, намагаючись закарбувати своє нове захоплення північною міфологією та світом природи.

Навчання з Кіркпатріком розвинуло в ньому любов до давньогрецької літератури і міфології, а також відточило його вміння дискутувати і логічно мислити. У 1916 році Льюїс отримав грант на навчання в Оксфордському університеті.

Перша світова війна

Після закінчення школи в 1917 році вступає до Оксфорду, проте незабаром кидає навчання і добровольцем йде на фронт. В британській армії стає молодшим офіцером. В 1918 році, після поранення демобілізується й повертається в університет, де закінчує навчання.

У 1919 під псевдонімом Клайв Гамільтон (Clive Hamilton) друком виходить його перша поетична збірка — "Пригноблений дух" (Spirits in Bondage).

У 1923 одержує ступінь бакалавра а пізніше — магістра. Стає викладачем філології.

У період з 1925 по 1954 — викладає англійську мову й літературу в коледжі Святої Магдалени в Оксфорді.

У 1926 році знову ж таки під псевдонімом Клайв Гамільтон (Clive Hamilton) випускає збірник віршів "Даймертаймер" (Dymer).

У 1931 році в житті Льюїса відбувається світоглядна зміна: він усвідомлено стає християнином. Цьому, зокрема, посприяла одна тривала нічна розмова з його оксфордськими товаришами Дж. Р. Р. Толкіном (католиком-традиціоналістом) і Х'юго Дайсоном. (Ця знакова розмова була майстерно реконструйована (за листуванням і щоденниковими записами учасників) Артуром Грівсом в його книзі "Вони стали разом"). Вечірня дискусія стала прологом для події наступного дня, яку Льюїс описує в своїй духовній автобіографії "Спійманий радістю": "Коли ми (Уорні і Джек) відправились (на мотоциклі в зоопарк Віпснейд), я не вірив, що Ісус Христос є Син Божий, але коли ми прийшли в зоопарк, я вірив".

З 1933 по 1949 рік навколо Льюїса збирається гурток друзів, який згодом стає основою оксфордської літературно-дискусійної групи "Інклінги", учасниками якої стали Джон Рональд Руел Толкін, Воррен Льюїс (брат письменника), Х'юго Дайсон, Чарльз Вільямс, доктор Роберт Хавард, Оуен Барфілд, Уевілл Когхілл та ін.

У 1938-1945 Льюїс створює "Космічну трилогію" — класичний взірець філософської фантастики XX-го століття.

У 1950-1955 публікуються "Хроніки Нарнії". Найбільш яскраві частини циклу — "Лев, чаклунка й магічна шафа" (The Lion, the Witch and Wardrobe), "Небіж Чорнокнижника" (The Маgісіаn's Nephew) і "Остання битва" (The Last Battle). у 1942-1943 публікується одна з найбільш яскравих апологетичних книжок християнства "Просто християнство", у якій автор у формі спілкування з читачем піднімає усі важливі теми своєї рідної релігії: Ісус як Син Божий, Мораль, Істина, Сексуальність, Гордість і багато інших. за версією сайту ChristianityToday.com ця книжка посіла аж 3 місце у списку книжок, які найбільше змінили євангелічний світ з 1945 року. Ця книжка була написана на основі радіопередач для БіБіСі, та мала неабиякий успіх серед британських радіослухачів. Звертає увагу на хворобу людства у сексуальній сфері: проституція, журнали з голими жіночими тілами, падіння моральних правил поведінки у статевому житті. Уникаючи контроверсійних питань, а також не акцентуючи уваги на жодній із гілок християнства подає логічну струнку картину розуміння базових світобудовних та власне християнських цінностей. Завдяки зваженому та проробленому підходу книжка здобула слави класики християнської апологетики. у лютому 1942 виходить друком ще одна відома книжка автора "Листи Крутеня". Написана вона у епістолярному стилі, де головний герой - старший демон на ім'я Крутень навчає свого підопічного маленького бісика Шашеля науці спокус та зведення нанівець усіх намагань стати справжнім християнином людей. У комічно-вигаданому стилі автор розкриває низку надважливих питань не лише для християн, але і для усіх охочих зазирнути під покривало іншого виміру: виміру добрих і злих сил. Ця книжка також була прочитана автором у радіоефірі. У 1954 році Льюїс переїжджає в Кембридж, де викладає англійську мову й літературу в коледжі св. Магдалени. В наступному, 1955-му стає членом Британської академії.

У 1956 Льюїс одружується з американкою Джой Девідмен (1915-1960).

У 1960 Льюїс і Джой разом з друзями їдуть у мандрівку Грецію, під час якої відвідують Афіни, Мікени, Родос, Геракліон і Кносс. Джой помирає 13 липня, незабаром після повернення з подорожі.

У 1963 році Клайв Льюїс припиняє викладацьку діяльність через проблеми з здоров'ям.

Льюїс помирає 22 листопада того ж року, не доживши тиждень до свого ювілею. До самої смерті він залишався на посаді в Кембриджі і був почесним членом Коледжу Св. Магдалени. Похований біля церкви святої Трійці в Хедінгтон Куерре, Оксфорд. Більшу частину життя прожив в Англії.

Понад усе відомий циклом творів, об'єднаних під назвою «Хроніки Нарнії».

 

Цікаві факти

  • Предками Льюїса зі сторони матері був знатний шотландський рід Гамільтонів: прадід - єпископ, дід - священик, до того ж лютий ворог католиків, служив капеланом в Кримській війні.
  • Зі сторони батька рід ішов від уельських фермерів, останнім з яких був прадід (прадід - методистський пастор, чудовий проповідник; дід - інженер-кораблебудівник, співвласник компанії; батько - відомий юрист).
  • У Льюїса при цьому не було і краплі англійської крові і (хоча він народився в Ірландії) - ірландської. Гамільтони - шотландський рід, Льюїси - з Уельсу.
  • Мати Льюїса, Флора Гамільтон, була талановитим математиком.
  • Вона (Флора Гамільтон) відкидала пропозиції Альберта Льюїса сім років, вважаючи, що вона не достатньо його любить. Крім того вона боялася, що не зможе вести домашнє господарство. 29 серпня 1894 року їх обвінчав батько нареченої. Шлюб виявився щасливим.
  • Кожен день після обіду Флора і Альберт читали, сидячи поряд в глибоких кріслах. Хоча, як не дивно, синам Ворену і Клайву читали не вони, а няня Лізі.
  • Маленький Льюїс бачив верх досконалості в книзі Беатріс Потер "Білченя Наткін" (The Tale of Squirrel Nutkin).
  • В дитинстві у Льюїса і його брата були: тер'єр Тім, плямиста (біла з чорним) кішка, ім'я якої не збереглося для історії, мишка Томі та канарка Пітер.

 

Джерело: Вікіпедія 

Наші Друзі: Новини Львова