Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: понеділок, 16 вересня 2019 року

Література :: Біографії

Олекса Воропай

Переглядів: 5537
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

Олекса Іванович Воропай (9 листопада 1913, Одеса — 20 липня 1989) — український біолог, етнограф і фольклорист в еміграції.

 

Олекса Воропай добре відомий в Україні як автор “Звичаїв нашого народу”, однaк серед його творчого доробку є книжки, майже не відомі сучасному українському читачеві. Середних “Вогні в церкві”, “Українські народні лeгенди”, “Ясир”, “Українські народні загадки”, “В дорозі на Захід”, “Пригоди Марка Чубатого”. Більшість цих книжок в Україні ніколи не друкувалась. 1953 року О. Воропай видав у Лондоні невелику, трохи більше 40 сторінок, книжку “В дев’ятім крузі” — одне з перших у світі документальних свідчень про Голодомор 1932/1933 рр. Завдяки перевиданню 1954 року англійською мовою, робота стала широко відомою. Так, Роберт Конквест у праці “Терор голодом” 37 разів посилався на книжку Воропая.

Відомо, що Олекса Воропай народився в Одесі 9 листопада 1913 року. Дитинство минуло в селі на Херсонщині. Батько хлопчика походив з аристократичного роду. 1919 року був змушений емігрувати, залишивши родину в скрутному становищі. Закінчивши сільськогосподарський технікум, Олекса Воропай працював агрономом на Вінниччині, де його і застав Великий Голод. Спогади про ті часи Олекса проніс крізь усе життя і вже на чужині описав, що бачив. Голодомор став болем його серця ще й тому, що 1933го року померла мати Олекси.

Епіграфом до книжки Воропай взяв вірш Юрія Клена “Терцини”:

Вважай на магію страшних чисел.
Ось пекло, це землі частина шоста,
А край зелених верб і пишних зел,
Що скрізь його покрила вже короста,
—Останній в пеклі круг, дев’ятий круг.

1944 року Олекса Воропай з Одеси через Поділля, Галичину, Польщу виїхав до Німеччини. Почались роки поневірянь у таборах переміщених осіб (ці часи Воропай детально описав у книжці “В дорозі на Захід”). 1948 року родина Воропая переїхала до Англії. 1961го в Мюнхені О. Воропай захистив докторську дисертацію.

У 60-70 роки праці з етнології принесли йому визнання не лише в середовищі української еміграції, а й у науковому світі Європи, його роботи друкували у США, Канаді, Франції, Німеччині, Англії. Помер Олекса Воропай 1989, а за два роки в Україні побачила світ його головна праця “Звичаї нашого народу”. Час повернення більшості праць Олекси Воропая ще не настав, але Одеська “Просвіта” зробила крок на цьому шляху.

Наші Друзі: Новини Львова