Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: вівторок, 23 квітня 2019 року

Література :: Біографії

Юліян Вассиян

Переглядів: 4404
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Юліян Вассиян (12 січня 1894 — 1953) — український публіцист, громадський і політичний діяч, філософ, ідеолог ОУН, член Проводу Українських Націоналістів.

 

Народився 12 січня 1894 р. в с. Колоденце Жовківського повіту, в сім'ї вчителя народних шкіл Івана Вассияна.

Мати — Вільгельміна (з дому Урбан).

1914 Юліян Вассиян вступив до Легіону Січових стрільців. Він пройшов усю воєнну кампанію УСС і Української Галицької Армії, брав участь у військових діях на теренах Наддніпрянської України.

У 1920—22 рр. побував у польському таборі для полонених у Домб'ю. У таборах для інтернованих вояків Армій УНР і УГА на теренах Польщі і Чехословаччини виникла ціла громадсько-культурна інфраструктура зі збереження української ідентичності і розвитку національної ідеології. Колишні солдати тапер ставали публіцистами, редакторами, письменниками, дослідниками, мистецькими і літературними критиками, філософами.

З 1922 р. Ю. Вассиян навчався у Львівському таємному університеті. Тут він займає посаду університетського референта в Українській крайовій студентській раді, яка займалася організацією студентства і співпрацювала з підпільною Українською військовою організацією на чолі з Є. Коновальцем, що вела боротьбу проти польської окупації.

У 1924 р. Ю. Вассиян переїхав на студії до Праги, він відразу став одним з лідерів Групи української націоналістичної молоді, почав друкуватися у її органі — журналі «Національна думка».

1927 р. Вассиян вже сприймався в націоналістичному середовищі як чільний ідеолог і був делегований на 1-у Конференцію українських націоналістів у Берліні, що мала підготувати платформу для об'єднання різних націоналістичних підпільних організацій в одну структуру.

У 1928 р. відбулася 2-а Конференція українських націоналістів у Празі, на якій Ю. Вассиян був делегований на майбутній Конгрес українських націоналістів вже як головний ідеолог. Конгрес відбувся 27 січня — 3 лютого 1929 р. у Відні і на ньому була заснована ОУН. Ю. Вассиян виголосив свою знамениту доповідь «Ідеологічні основи українського націоналізму» («Розбудова нації». — 1929. — № 3-4).

На Конгресі Вассияна призначили членом ПУН та керівником його ідеологічної секції. Тоді з'явилася його брошура «Програма виховання в ОУН». У 1930 р. він закінчив Карлів університет у Празі, перед тим паралельно студіював філософію і слов'янську філологію в празькому німецькому університеті і українському педагогічному інституті. Його докторська дисертація мала назву «Поєднання розуміння філософії в її відношенні до наук про основи поетики і метафізики».

1930 р. Ю. Вассиян переїжджає до Перемишля де редагує газету «Український голос».

2 листопада 1931 р. у Бродах Ю. Вассияна арештувала польська поліція у справі т.зв. «конгресівців» — виявлених нею учасників Конгресу ОУН 1929 р. На судовому процесі у Львові у 1932 р. Ю. Вассиян разом з групою чільних діячів ОУН — Осипом Бойдуником, Олесем Бабієм, Євгеном Зиблікевичем, Степаном Ленкавським, Зеноном Пеленським — був засуджений до 4-ох років ув'язнення.

Юліян Вассиян відбував ув'язнення в тюрмах Львова і Дрогобича, де відзначався, за спогадами чільного діяча ОУН Зиновія Книша, великою сумлінністю в дотримуванні приписів в'язничної поведінки, відповідальністю в конспірації, щирістю до друзів. Вийшовши на волю у 1935 р., Юліян замешкав у свого батька у м. Броди, таємно підтримуючи контакт з підпіллям ОУН.

У 1939 р., з початком світової війни, його знову арештували і відправили до відомого концентраційного табору в Березі Картузькій.

Радянська окупація Західної України восени 1939 р. застала його знову у Бродах. Провід ОУН, усвідомлюючи особливу важливість філософа для націоналістичного руху, вислав у Броди спеціальну групу бойовиків із завданням перевести Вассияна за кордон, щоб він мав можливість вільно працювати. У Кракові його чекала чиста квартира й акуратно приготовлені рукописи з минулих літ.

Вибух німецько-радянської війни знову повернув його на рідну землю, до Львова, Бродів. У ці роки Ю.Вассиян активно готував теоретичні й пропагандивні матеріали для Проводу ОУН під керівництвом Андрія Мельника. У січні 1944 р. його арештувало гестапо і він опинився в концентраційному таборі в м. Брец біля Берліна. 1945 р. опинився на волі, до 1950 р. жив в різних містах Баварії, а потім виїхав до США, де й помер 3 жовтня 1953 р.

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова