Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: неділя, 07 березня 2021 року

Література :: Біографії

Генріх Альтов

Переглядів: 6512
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

Альтшуллер Генріх Саулович (літ. псевдонім – Генріх Альтов; 15 жовтня 1926 року, Ташкент, Узбецька РСР, СРСР — 24 вересня 1998 року, Петрозаводськ, Республіка Карелія, Росія) — автор ТРВЗ-ТРТС (теорії розв'язання винахідницьких завдань – теорії розвитку технічних систем), автор ТРТЛ (теорії розвитку творчої особистості), винахідник, письменник-фантаст.

 

Біографія

Народився 15 жовтня 1926 року в місті Ташкенті (СРСР, Узбекистан). У 1931 році сім'я переїхала в місто Баку (СРСР, Азербайджан).

Вступив в Азербайджанський індустріальний інститут. З першого курсу нафтомеханічного факультету в лютому 1944 року добровільно пішов у Радянську Армію.

Винаходив з дитинства. Серед його перших винаходів – катер з ракетним двигуном, пістолет-вогнемет, скафандр. Перше авторське свідоцтво на винахід отримав у віці 17 років (пріоритет заявки від 9 листопада 1943). До 1950 число винаходів перевищило десять. Найбільш значне з них – газотеплозахисний скафандр (а.с. № 111144).

У 1946-1948 роках головною метою життя стала розробка ТРВЗ (теорії розв'язання винахідницьких завдань). Основний постулат ТРВЗ-ТРТС: технічні системи розвиваються за певними законами, ці закони можна виявити і використовувати для створення алгоритму розв'язання винахідницьких завдань. Створенню та вдосконаленню ТРВЗ-ТРТС, а в кінцевому рахунку, створенню теорії сильного мислення, Г. С. Альтшуллер присвятив своє життя – близько 50 років.

У 1948 році написав листа Сталіну з різкою критикою стану справ з винахідництвом в СРСР. 28 липня 1950 був заарештований колишнім МДБ СРСР (Міністерство держбезпеки), без суду засуджений Особливою Нарадою МГБ до 25 років позбавлення волі. У таборі зробив кілька винаходів. 22 жовтня 1954 реабілітований КДБ (Комітет держбезпеки) при РМ СРСР (Раді міністрів) по ЗакВО (Закавказький військовий округ). Після звільнення повернувся в Баку, де і жив до 1990 року.

Перша публікація, присвячена теорії винахідництва, – стаття «Про психологію винахідницької творчості» (Альтшуллер Г. С., Шапиро Р. Б. О психологии изобретательского творчества//Вопросы психологии. — 1956, № 6(рос.)). У статті – перший опублікований АРВЗ (Алгоритм рішення винахідницьких завдань). Над удосконаленням АРВЗ працював близько 40 років.

Як письменник-фантаст дебютував оповіданням «Ікар і Дедал» в 1958 році.

Перші фантастичні розповіді склали цикл «Легенди про зоряних капітанів» (1961). Всі науково-фантастичні твори друкував під псевдонімом Г. Альтов. Надалі в нього виникали винахідницькі ідеї, які межують з фантастикою, і фантастичні ідеї на межі з реальною технікою. У таких випадках доводилося сперечатися з експертизою, доводячи, що винахід все-таки реальний.

Як письменник-фантаст, Генріх Альтов ставив завдання: методами літератури показати розвиток науки і техніки в напрямку ідеалу, вважаючи в той же час головною метою фантастики як літературного жанру – людинознавство.

Один з провідних вітчизняних письменників-фантастів 1960-х років. Автор «Регістру науково-фантастичних ідей і ситуацій» (своєрідного патентного фонду ідей світової фантастики), автор науково-фантастичних нарисів, а також нарисів про долю передбачень Ж. Верна, Г. Уеллса, А. Бєляєва.

На початку 70-х років відбувся «літературний процес», ініційований фантастами старої формації (керівник Олександр Казанцев), де Альтова звинуватили у фашизмі за те, що в одному з його оповідань космічний корабель рухався швидше за швидкість світла. З тих пір Альтов закинув фантастику.

У 1957-1959 роках працював у Міністерстві будівництва Азербайджану (Бюро технічної допомоги). Тут в 1958 році провів самий перший семінар з навчання ТРВЗ, на якому вперше було сформульовано поняття ІКР (ідеального кінцевого результату). Проводив семінари з ТРВЗ по всій країні (СРСР).

У 1970 році створив у Баку Школу молодого винахідника, яка в 1971 році переросла в АзСІВТ (Азербайджанський суспільний інститут винахідницької творчості) – перший у світі центр навчання ТРВЗ.

Викладав ТРВЗ школярам з 1970 року. З 1974 по 1986 вів винахідницький розділ в газеті «Пионерская правда»(рос.).

З 1989 по 1998 президент Асоціації ТРВЗ. За ініціативи Г. С. Альтшуллера в 1997 році на базі Асоціації ТРВЗ була створена Міжнародна Асоціація ТРВЗ (МА ТРВЗ).

З 1990-х років почався період визнання ТРВЗ за кордоном, у найбільших країнах світу. Найбільший розвиток ТРВЗ в останні роки одержала в США. Цьому, зокрема, сприяло видання книг Г. С. Альтшуллера в США, Японії і в інших країнах, створення інтелектуальної програми для персональних комп'ютерів «Винахідлива машина».

Літературна спадщина Альтшуллера величезна. Книги його перекладені практично у всіх країнах світу. Зараз почалося масове впровадження ТРВЗ у педагогіку та інші галузі людської діяльності.

З 1990 по 1998 роки Г. С. Альтшуллер жив у Петрозаводську.

15 жовтня 2003 в Петрозаводську відбулося відкриття Меморіальної дошки Генріху Сауловичу Альтшуллеру (вул. Чкалова, буд 49-а).

15 жовтня, в день народження Г. С. Альтшуллера, щорічно у всьому світі фахівці з ТРВЗ відзначають Міжнародний День ТРВЗ.

 

Подано в перекладі: ru.wikipedia.org

Наші Друзі: Новини Львова