Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: вівторок, 16 липня 2019 року

Література :: Біографії

Михайло Гайворонський

Переглядів: 3705
Додано:
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

Гайворонський Михайло Орест (15 вересня 1892, Заліщики — 11 вересня 1949, Нью-Йорк) — композитор, музикант, диригент, педагог, скрипаль, критик, громадський діяч.

 

Біографія

Народився 15 вересня (за інш. дан. 1 вересня) 1892 р. в Заліщиках на Тернопільщинні. Після закінчення Заліщицької семінарії (1912) він їде до Львова і навчається у Вищому музичному інституті імені М. В. Лисенка.

З вибухом першої світової війни 1914 та розпадом Австро-Угорської імперії починається великий національно-визвольний рух Галичини. М. Гайворонський вступає до лав Українських Січових Стрільців. Він стає диригентом, організатором та інспектором духових оркестрів.

На початку 1920-х років — викладає у Вищому музичному інституті імені М. В. Лисенка, працює вчителем музики у дівочій гімназії, диригентом з'єднаних хорів «Боян» та «Бандурист», бере активну участь у музичному житті.

1923 р. М. Гайворонський виїздить на постіне місце проживання до США, де у Нью-Йорку (разом з Р. Придаткевичем) засновує Музичну Консерваторію (1924). Одночасно він відвідує лекції у Колумбійському університеті. Невдовзі Михайло Гайворонський організовує Український інструментальний оркестр, яким керує до 1936 р., а також об'єднаний хор зі співаків семи навколишніх церков. З ними він влаштовував великі концерти своїх творів у 1932—1936 рр.

З другої половини 1930-х М. Гайворонський зосереджується на композиції, а також надає постійну допомогу молоді, згуртованій у «Лізі Української Молоді Північної Америки».

Помер митець у Нью-Йорку 11 вересня 1949 р., де й похований.

 

Твори

Музична спадщина М. Гайворонського досить велика. До найвідоміших його творів належать понад 30 стрілецьких пісень (кілька на власні вірші), рапсодія «Довбуш», увертюри, танці та марші для духового оркестру.

В Америці були створені «Симфонічне алегро», вальс «Червона калина», квартет «Морозенко», «Різдв'яна сюїта» і «Коломийка» для для скрипкового тріо, скрипкові твори «Елегія», «Колискова», «Пісня без слів», «Серенада», «Сонатина».

Перу композитора належать також хорові збірки «Колядки та щедрівки», «Гуцульське Різдво», дві Служби Божі, два «Іже Херувим».

З театральної музики — найвідоміша його музика до п'єс «Вій», «Довбуш» та «Гетьман Дорошенко».

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова