Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: четвер, 24 червня 2021 року

Література :: Біографії

Леонід Полтава

Переглядів: 5453
Додано:
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Леонід Полтава (справжнє прізвище: Пархомович, прізвище-оберег: Єнсен; 24 серпня 1921, Вовківці Роменського району на Сумщині — 19 квітня 1990, Нью-Йорк, США) — український поет, прозаїк, драматург, радіожурналіст, редактор, публіцист, громадський діяч, автор збірок віршів для дітей, член ОУП "Слово" та АДУКу - Асоціації Діячів Української Культури.

 

 

 

 

Біографічні відомості

Народився в культурній і освіченій сім'ї: батько Едуард Адамович — лікар, мати Любов Іванівна — учителька. Початкову й середню освіту набув у Вовківецькій школі, опісля вступив до Ніжинського учительського інституту, якого закінчив у 1940. Активний в українському підпіллі, опинявся кількаразно в концтаборах; у повоєнні роки — у таборах для біженців у Німеччині.

Поет живе кілька років у Парижі, потім у Мадриді очолює український відділ Іспанського радіо, згодом працює на радіо «Свобода» у Мюнхені. У 1958 року переїжджає до США, де працює в українській редакції радіо «Голос Америки», редагує щоденник «Свобода».

 

Літературна творчість

Леонід Полтава — український новеліст, представник української діаспори в повоєнній Німеччині. У 1946 році виходить його перша збірка «За мурами Берліну», до якої ввійшли поезії часів війни, а в 1948 році — збірка «Жовті каруселі». У 1952 році у Мюнхені було видано невеличку збірку його новел під назвою «У вишневій країні». За згодом океаном виходять ще чотири поетичні збірки: «Біла трава», «Вальторна», «Із еспанського зшитка», «Смак Сонця». У 1953 виходить збірка «Українські балади», а у 1958 — «Римські сонети».

Письменник часто казав: «Люблю працювати для дітей!» і частина його творчого доробку — для дітей: «Лебеді», «Котячий хор», «Абетка веселенька для дорослих і маленьких», вірші, казки, поеми, оповідання, лібретто оперет «Лис Микита», «Лісова царівна», «Мавп’ячий король», «Лисячий базар».

Монументальна його праця — історичний роман «1709». У 1968 написав репортажну повість «Над блакитним Чорним морем» з 1917-22 років: події відбуваються в Україні, Туреччині, Болгарії та ЧСР.

Усього рік не дожив поет до проголошення незалежності України, але письменник майже за півстоліття передбачив події в незалежній Україні у «Чи зійде завтра сонце?».

Похований на українському православному кладовищі Св. Андрія в Саут-Баунд-Бруку, штат Нью-Джерсі.

 

Твори

  • Чи зійде завтра сонце? (1950-ті, повість )
  • 1709 (історичний роман)
  • Над блакитним Чорним морем (1968, повість)
  • Семен Якерсон з України (5-7 березня 1966 р., Вашінгтон) - поема про сотника Армії УНР Семена Якерсона

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова