Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: четвер, 21 січня 2021 року

Горацій і його поетична творчість

Переглядів: 11196
Додано: 12.02.2011 Додав: andreusDADA  текстів: 717
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Сканував: Aerius Джерело: ae-lib.org.ua
Андрій Содомора - Горацій і його поетична творчість

Ім'я Горація ще в давнину було символом поетичної слави. Творчість поета, як сам він пише про те, стала для нього «пам'ятником, вищим, ніж царські піраміди». Ця слава видається ще яскравішою, пам'ятник - ще стрімкішим, коли зважити, що поет вийшов з низів. Батько його був відпущеним на волю рабом. і. можливо, й саме ім'я «Горацій» він перейняв від триби (дільниці) Гораціїв у містечку Венузія (нині Веноза) на півдні Італії. Тут і народився майбутній співець Риму в грудневий день 65 року до н. є. Син вільновідпущеника не приховуватиме свого походження, навпаки, буде ним пишатися, вбачаючи доказ власної мужності в тому, що домігся загального визнання. Складаючи свій знаменитий «Пам'ятник» Юди. III, 30) *, він окине зором пройдений шлях, побачить велич своєї слави і з гідністю скаже про себе: «Я, з безвісного - могутній».

[* Римська цифра означає книгу, арабські - відповідно номер твору та віршового рядка. (Прим, автора).]

Венузія залишиться для поета найдорожчим спомином. Блакитне італійське небо, на його тлі -- верхи порослих лісом гір, невеликі поселення, що, мов орлині гнізда, туляться по крутосхилах; потужний гомін грізного у весняне повноводдя Авфіда й дзюрчання прозорого, мов кришталь, Бандусійського струмка,- все це постане потім у карбованих рядках його пісень - од, відгукнеться в їхньому дзвінкому повнозвуччі. Впродовж усього життя поет прислухатиметься до голосу природи й відмежовуватиметься від тих, «хто в гаю бачить лиш дрова», для кого наймилозвучніше серед усіх слів - «гроші»; над усе цінуватиме він спілкування з людьми, котрі «відчувають однією з ним душею».

Горацієві ще в дитячі роки довелось розлучитися з дорогими йому місцями. Батько, хоч і мав скромні прибутки на посаді збирача податків, переїжджає в Рим. Він зважився на цей крок заради сина, щоб дати йому кращу освіту «на рівні з дітьми сенатора й вершника».

Це були важкі для Риму роки. Точилась запекла боротьба між так званими оптиматами - керівниками сенаторської партії, ідеологом якої був Ціцерон, та популярами, яких очолив Гай Юлій Цезар. Розпався перший тріумвірат - союз Помпея, Красса і Цезаря. Тривала боротьба між Цезарем і Помпеєм. Рим вступав у криваву смугу громадянської війни, що почалася переходом Цезаря через ріку Рубікон у січні 49 року до н. є.

Рим приголомшив Горація. Звиклий до тихої Венузії, хлопчина розгубився у гомінкому, величезному місті, яке вражало і своїми пишнотами - величавими храмами, статуями, колонадами, і нужденними дільницями, де тулилась міська біднота - плебс. Сюди напливав і розорений сільський люд, чиї окрайки землі поглиналися обширами величезних володінь - латифундій, де господарювали розбагатілі землевласники. Разючий контраст між містом і селом позначиться на всій творчості Горація. В селі він шукатиме злагоди з самим собою і дозвілля для праці над словом, у місті - приглядатиметься до «барв життя». Відчуваючи цю болісну роздвоєність, він сам назве себе «співцем двообразним» (Оди, II, 20), лебедем, Аполлоновим птахом, який ширяє в піднебессі, і людиною котра мусить залишитись на на землі, щоб зблизька бачити життя.

Важко довелося б хлопцеві у Римі, коли б не батькова чуйність: він зігрівав одинака теплотою свого серця, не надокучав йому повчанням, а виховував на живих прикладах- людських чеснотах чи хибах. «Глянь ось на цього... Глянь на того...» - все життя вчуватиметься поетові батьків голос. І не було в ньому зловтіхи, радше співчуття до тих, кого понівечив розпусний Рим. «З мене досить, коли передам тобі звичаї предків, коли вбережу життя й чесне ім'я твоє, поки ти потребуєш опікуна. Далі - плавай вже сам, без корка», - наставляв він сина (Сатири, І, 6). Сам того не підозрюючи, батько вже тоді плекав у ньому хист майбутнього сатирика, незлобливого, але меткого на око и дотепного поета, що візьме собі за девіз: «Сміючись, говорити правду» [5]

На противагу лагідному батькові, Гораціїв учитель, Орбілій з Беневента, був суворий, часто брався за різку, через що поет назвав його згодом «хльостким». Освіту, проте, учні здобували ґрунтовну, вивчали граматику, поезію, філософію та риторику - красномовство. В Римі Горацій оволодів грецькою мовою, читав «Іліаду», з якою не розлучався і в похилому віці. По-грецькому й сам почав писати свої перші вірші. Одначе Рим на той час не міг дати завершеної освіти. Той, хто хотів поглибити свої знання з філософії, вдосконалитись у красномовстві, краще оволодіти грецькою мовою, повинен був рушати до Афін, що залишались осередком інтелектуального життя античного світу. Туди й подався Горацій дев'ятнадцятирічним юнаком.У «добрих, дозвільних Афінах», як називає їх поет, неквапливо й розмірено плинуло далеке від соціальних потрясінь життя. Лише величні пам'ятники архітектури й мистецтва та сувої багатих бібліотек свідчили про колишню велич і волелюбний, неспокійний дух Афін - серця Еллади.

Горація найбільше цікавила діалектика, тобто мистецтво пошуку правди в живій бесіді, а також етика - наука, що досліджує звичаї, вчить відрізняти «прекрасне від шкідливого». Він слухає перипатетиків (послідовників Арістотеля), вивчає настанови прихильників Платонової Академії, знайомиться з епікурейською філософією. Та хоч якими авторитетними були афінські наставники, Горацій прагне керуватися власним розумом і ніколи, за його словами, «не присягатиме на вірність тій чи іншій школі». Щоправда, самостійних філософських засад він так і не виробив, хитаючись переважно між закликами епікурейців до затишного споглядального життя та суворими настановами стоїків.

В Афінах Горацій вперше взяв до рук твори славетних давньогрецьких ліриків - Архілоха, Алкея, Сапфо. Перед ним відкрився світ бездоганної за формою, палкої, наснаженої громадянськими мотивами поезії. Любов до неї ніколи не згасне в його душі, він радитиме своїм співвітчизникам, не завжди охочим до копіткої праці над словом:

...на грецьких поетів рівняйтесь,

Їх перечитуйте вдень і вночі, не склепляючи ока!

(«Поетичне мистецтво», 268-269).

Та ось до «тихих Афін» докочується звістка про вбивство Цезаря, що сколихнула Рим у лиховісні березневі іди 44 року до н. є. Незабаром у Грецію прибуває й організатор замаху Марк Юній Брут з наміром завербувати під знамена «захисників Республіки» римську молодь, що тут навчалась. На його заклик відгукнувся й Горацій. Не міг він тоді збагнути, що намагання відновити Республіку - марні.

В листопадовий день 42 року до н. є. коло містечка Філіппи в Македонії очолювана Кассієм і Брутом армія зазнала повної поразки в битві з Антонієм і Октавіаном, майбутнім імператором. Вожді республіканців наклали на себе руки, решта рятувалася втечею. Серед утікачів був і Горацій.

Наступного року, з дозволу переможця Октавіана, Горацій збирається в рідні краї. Но дорозі він мало не гине від бурі біля самого побережжя Італії. Повернувшись до Риму, довідується про смерть батька. У Венузії на конфіскованому батьківському наділі вже порались ветерани Цезаря. «З підтятими крилами», позбавлений і молодечих ілюзій, і засобів для прожиття, Горацій все ж не занепав духом. Можливо, пробудилася в ньому вроджена стійкість, а може, озвався в душі мужній голос Архілоха, якого читав в Афінах:

Серце, серце, заніміле посеред лихих пригод,

Стрепенись!..

І ось, спонукуваний «сміливою вбогістю», він сам береться за стилос - пише в дусі Архілоха так звані еподи, дослівно - приспіви, складені переважно ямбами, де після довгого вірша, наче його відгомін, йде коротший. В ранніх Горацієвих еподах домінує притаманна цьому жанрові їдка насмішка - над розбагатілим вискочнем (епод 4), лихварем (епод 2), \"чарівницею\" Канідією (епод 5), заздрісним та бездарним поетом (епод 6) тощо. Пізніше поет розповідає в еподах про себе, пише про кохання, а головне - на повен голос висловлює своє занепокоєння долею Риму. Тим самим він відмежовується від так званих \"нових поетів\", зокрема Катулла, що брали за взірець александрійську поезію, яка не виходила за межі камерних тем. [6]

Горацій, не вагаючись, називає злочинцями тих, хто знову багрить свої мечі братньою кров'ю (йдеться про сутичку Луція Антонія з Октавіаном у Перузінській війні (41-40 рр. до н. є.):

Куди, куди, злочинці? Нащо знов мечі

Ви з піхов добуваєте?

Поет уболіває за своїх співвітчизників:

Друге в усобицях тих змарнувалося вже покоління.

Під власною вагою велет Рим паде.

(Епод 16, 1-2)

Тоді ж Горацій пробує сили і в жанрі сатири. Орієнтуючись на римського сатирика Луцілія (180-103 рр. до н. є.), запозичує в нього традиційні типи людей, образи, навіть імена, проте збагачує сатиру новими мотивами, гнучкішим робить гекзаметр, соковитішою - мову, тоншим - дотеп.

Улюблену працю над віршами Горацій мусив поєднувати із службою в державній установі на посаді скриби - переписувача фінансових документів. Вроджений хист і наполегливість у літературних заняттях дали наслідки: про Горація заговорили. В нього з'явились вороги, котрим поет дає відсіч в еподах та сатирах. З'явилися й друзі, серед яких - уже славетні на той час Вергілій і Варій. Саме їм завдячує поет різкою переміною в своїй долі. Зауваживши в непримітному скрибі небуденний талант, вони влаштовують йому зустріч із Меценатом - першим дорадником Октавіана в усіх його політичних заходах, людиною тонких літературних смаків. Меценат, який добре знався на людях і був передбачливим політиком, відразу ж зрозумів, що Горацій якраз той поет, котрий може прислужитися державній політиці Октавіана. Незабаром вони стають близькими друзями.

Окрилений визнанням, Горацій завершує першу книгу сатир, присвячуючи чільний твір своєму могутньому другові:

В чім, Меценате, тут річ, поясни, що немає такого,

Хто б своїй долі радів...

Поет називає свої сатири бесідами, бо й справді невимушено веде в них мову то з адресатом твору, то з уявним співрозмовником, то сам з собою. До речі,'«сатира» в латинській мові означає «суміш», і Горацій у повній мірі використовує можливості цього жанру. Тут поруч з філософськими роздумами над життям та звичаями людей - комічні побутові сценки, повчальна байка; поруч із роздумами над літературним жанром та стилем - описи власних пригод та переживань. Немає закутка - чи то в палаці вельможі, чи в комірчині злидаря,- куди б не зазирнув допитливий сатирик. І про все він оповідає жваво й дотепно, беручи за єдину схему свого викладу закони живої бесіди. Його заклик: «В межах природи живи!» перегукується з філософією стоїків, які вважали природу вчителькою та провідницею, радили жити з нею в згоді. Помітити ці накреслені природою межі, пізнати в усьому міру й не впадати в крайності,- означає знайти «правду» життя:

Все має міру якусь, повсюди межі є певні,

Далі чи ближче від них - даремно шукатимеш правди.

(Сатири, І, 1, 106-107)

Ця «правда» - не що інше, як знаменита «золота середина», що набула досконалого художнього вираження в оді до Ліцінія (II, 10). Кожен, хто йтиме цією осяяною розумінням міри дорогою, на думку поета, пізнає в житті справжню насолоду. Навіть робота над словом, як її розуміє Горацій, видається пошуком «золотої середини», тієї світлої лінії, обабіч якої - млисте, спотворене відображення «правди». Адже багатослівний, квапливий Луцілій плив «каламутним потоком»; такий же «темний» і той, хто «силкується бути надто стислим». Отже, й слова мають свою міру, яка зблискує тільки в довершеному творі, бо «посередності поетові не прощають ні боги, ні люди, ні книгарні?, - скаже Горацій у своєму «Поетичному мистецтві», немовби зазначаючи, що «золота середина» не має нічого спільного з посередністю *.

[* Про значення Горацієвої «золотої середини» та про її грецькі джерела див. цікаве дослідження Т. М. Чернишової: «Про «золоту середину» Квінта Горація Флакка». Зб. «Іноземна філологія», Львів, 1980, № 60, с. 69-72.] [7]

Прийнявши присвячену йому книгу сатир, Меценат подарував поетові маєток неподалік від Рима, в мальовничій долині ріки Дігенції (нині Ліченца) серед Сабінських гір. Горацієві йшов тридцять перший рік. Дочасно посивілий, втомлений незгодами й випробуваннями, поет мріє про дозвілля - тим паче, що Рим уже встиг допекти йому своїми заздрісниками та підлесниками, бенкетами та дрібними клопотами, які викрадали час, не давали зосередитись. У другій книзі сатир поет згадує ту палку мрію, якою жив у міській колотнечі:

Де ти, жадане село? Чи колись, метушню ту забувши,

То стародавній сувій розгорну, то, поринувши в мрії,

Солодко в тіні здрімну, заколисаний тихим дозвіллям?

(Сатири, II, 6, 60-63).

Доля начебто всміхнулась поетові. Захоплений незвичними обов'язками господаря, він підправляє будинок, порається коло саду, радіє першим гостям, йому ніби хочеться воскресити своє затишне дитинство: навіть джерело, що бриніло неподалік нової садиби, назвав Бандусійським,- як те, до якого дослухався ще хлоп'ям. Згадки про далекі дитячі роки посилюють характерний для поетової творчості мотив швидкоплинності часу:

Ось і все, чим марив я:

Горнусь до них лиш, до тих гір Сабінських.

Дні ж і тут - летять, летять:

То вповні місяць, то вже знов щербиться...

(Оди, II, 18).

Та не випало поетові горнутися лише до тих гір, не судилося втішатися повнотою щастя: ніхто не може бути «всебічно щасливим», хіба що вигаданий філософами-стоїками «мудрець»... Поета владно кличе Рим - до Мецената, до самого Октавіана, якому надано почесне прізвисько Август (тобто «звеличений божеством»). Перемігши в морській битві Секста Помпея, а потім Антонія, підкоривши Александрію, Октавіан-Август в 30-х роках до н. є. закріплює за собою верховну владу, хоча формально й оголошує про відновлення старої Республіки. Горацій повинен відгукуватися на всі ці події, він мусить виправдати довір'я й доброту Мецената, як це зробив Вергілій, склавши «Енеїду» - монументальну хвалу діянням римського народу й принципатові Октавіана-Августа. Кличе його в Рим і якийсь внутрішній голос, а можливо,- голос батька, що вчив його плавати в тому безкрайому життєвому морі.

Протягом десяти років, які поет ділив між сабінським закутком та Римом, поступово виникають три книги од. Саме в них Горацій бачить своє безсмертя, і найбільшою своєю заслугою вважає те, що заспівав «на італійський лад еолійську пісню», маючи на увазі пісенну творчість знаменитих давньогрецьких поетів з Лесбосу - Алкея і Сапфо (VII ст. до н. є.). Від них римський співець запозичив передусім форму - своєрідні ліричні строфи, складені з різностопних віршів, де звучать перемінні, подекуди важко вловимі, ритми. Найвідоміші серед цих строф - алкеєва (Оди, І, 9) та сапфічна (Оди, І, 2). Перша, адресована Меценатові, ода (І, 1), складена так званою асклепіадовою строфою, де кожен віршовий рядок повинен мати чітку цезуру (ритмічну паузу) посередині. Взагалі ж, перша книга од - це наче справжній «парад» віршових форм: тут виступають майже всі строфи, яких уживає Горацій.

Семиструнна ліра, якої не випускав із рук старогрецький співець, в часи Горація була вже тільки символом ліричної поезії. Проте музика не зникла безслідно. Поезію читали вголос - декламували. Віршовий ритм карбувався чітким розмежуванням довгих та коротких складів (у перекладі їм відповідають наголошені й ненаголошені). Виняткову вагу мали стилістичні засоби, що посилюють музичність вірша,- алітерація, асонанс. Горацій - майстер звукових образів. Його майстерність полонила Овідія, який в юнацькі роки, очевидно, слухав першого серед ліриків Риму, про що згадано в «Скорботних елегіях»: «Слух зачаровував нам найбагатший на ритми Горацій». Ритмомелодика тієї чи іншої строфи в нього завжди є яскравим виражальним засобом твору. Так, в оді до Левконої (І, 11), де над усім домінує славнозвісне «carpe diem» - «лови день», саме в звуковому рисунку вірша постає образ моря, яке раз по раз вдаряє хвилею об берег,- образ, у якому відбито й невпинний біг часу. Та, певно, не всі сучасники поета сприймали багату звукову гаму його творів: класична відточеність поезії вже тоді поступилась перед [8] дешевими ефектами. Недарма, говорячи про занепад римського театру, Горацій_ нарікає, що й у вишуканої публіки «насолода перемандровує від вуха до блудливих очей».

Не забуваймо, однак, що саме Горацієві належить вислів: «Поезія - це картина». І саме його поезія - найкращий доказ справедливості цього знаменитого порівняння. Проте живописний ефект не лежить на поверхні Горацієвих од: він майстерно прихований. Поет хоче зробити читача співтворцем, прагне, щоб сам він відкрив для себе правду його поезій, як, скажімо, в оді до Таліарха (І, 9). На початку твору -образ засніженої гори й зимового заціпеніння природи. Далі йдуть врівноважені поради: «Докинь дров до вогню», «дістань вина», «облиш усі справи богам», «не вивідуй про майбутнє», «не цурайся любові» тощо. І раптом яскравим перегуком відкритих голосних приковує до себе увагу перший вірш п'ятої строфи: «Donéc virénti cánitiés abést». Слово «virens» - «молодий, сильний», зіткнувшись зі словом «canities» - «сивина», відразу зблискує іншим значенням - «зелений»,, перегукуючись із наступним образом зеленого поля. Тут же зринає глибинний ліризм, сконденсований у разючому контрасті білого (зима, старість, смерть) і зеленого (весна, молодість). Читач на мить стає причетним до творчості, співчуває стривоженому поетові. Згадуються слова шанувальника Горація, поета-гуманіста Павла Русина з Кросна:

В пісні, десь на дні, по-мистецьки скрита,

Зблискує правда.

То чи не є ця правда затаєним болем поета, його зворушенням? А зворушується він при думці про миттєвість людського життя, про «заздрісний» час, який в уяві поета підточує й здрібнює все на цім світі, про смерть - «останню межу всіх речей». І навіть у так званих «Римських одах» (III, 1-6), які покликані сприяти Августовій політиці відродження староримських чеснот, служити відновленню порушеної гармонії між людиною та суспільством, проривається меланхолійна задума поета, виказуючи його справжній погляд на речі:

Чого не сточить згубного часу плин?

Батьки минулись - гірші, ніж предки їх,

На світ привівши нас, марніших;
 
Наші Друзі: Новини Львова